27687

Hijyen

Sterilizasyon ve Hijyen
 
Dövme uygulamasında en önemli konu dezenfeksiyon ve hijyendir. Eğer olması gereken dezenfeksiyon sağlanmazsa çeşitli enfeksiyonlar yaşanabilir. Bu konuda dövme sanatçısının hassasiyeti en önemli konudur. Dezenfeksiyon kurallarına dikkat edilerek yapılmış bir dövmede enfeksiyon oluşması neredeyse imkansızdır. Ve kesinlikle sağlık sorunları yaratmaz. Tam hijyen için sanatçı müşterisini şablon için hazırlamadan önce ellerini mutlaka yıkamalıdır. Tek kullanımlık eldivenler kullanılmalıdır. Eldivenler dövmenin her aşamasında değiştirilmelidir.
 
Kullanılacak aletler kesinlikle steril edilmiş olmalıdır. Kullanılacak aletlerin sterilizasyonu, ısı ve/veya çeşitli antiseptik dezenfektanlarla yapılmalıdır. Aletler ultrasonic cleaner cihazı ile temizlendikten sonra antiseptik dezenfektan içerisinde bekletilir. Daha sonra tekrar bir sterilizasyon için kuru hava sterilizatöründen faydalanılır ve böylece tüm viral, mikobiyal ve bakteriyel enfeksiyonların önüne geçilir.
Deri uygulama yapılacak olan bölgedeki tüylerden arındırılır ve cilt dezenfektanı ile temizlenir. Bu işlemlerde kullanılan malzemelerde tek kullanımlıktır.
Desen , dövme yapılacak bölgeye çeşitli transfer sıvı ya da benzer maddeler ile transfer edilir ve bir süre beklenir.
İğneler ve makine hazırlanır. İğneler tek kulanımlık olup her müşteride yeni iğne kullanımı zorunlu olmalıdır.
Boyalar tek kullanımlık boya potaları içerisinde hazırlanılır.
Dövme uygulamasına başlanır
İğne derinin en fazla 1mm altına girecek şekilde ayarlanır. Daha derinde cilde hasar ve acı verebilir.
İlk önce desenin outline denilen dış çizgileri çizilir.
Desenin gölgelendirmeleri ve renklendirilmesine başlanılır.
Dövme bittikten sonra cilt dezenfektanı ile temizlenir ve tavsiye edilen krem sürülür.