27687

Ünlüler ve Dövmeleri

Ünlüler ve Dövmeleri

janis1960’lı yıllarda batılı yıldız Denizci Jack, japon dövme sanatçılarıyla iletişime geçmesi ve dövme sanatçısı adayı olan Ed Hardy’nin güzel sanatlar diploması almasıyla bu akım gittikçe yükselmeye başlamıştır. Sanat ve dövme kelimeleri bir arada anılmasıyla birlikte ünlüler de dövme yaptırmaya başlamıştır. 1960’lı yıllarda Lyle Tuttle, Janis Joplin’in dövmesini yapmıştır. 2004 yılında ise Louis Malloy, David Beckham’ın ensesine bir futbol karşılaşmasının tam ortasında dövme yapmak için İngiltere’ye gitmiştir.

Genel olarak sporcular görüntüleri ve kariyer anlamına daha özgür oldukları için, aktörlere nazaran daha fazla dövme yaptırmaktadırlar. Tabi ki bu durumu önemsemeyen aktörler oldukça fazladır, mesela Angelina Jolie :). Bugüne kadar en fazla dövmeye sahip olan aktristir. Angelina Jolie’nin omuz ve kol bölgelerinde tribal ejderha, Tayland kaplanı ve çeşitli Latince sözler bulunmaktadır. Bir diğer ünlü aktör ise Johnny Deep’dir. Yapmış olduğu işlere nazaran oldukça ağır dövmeler tercih etmiştir. Film setlerinde Johhny Deep’in kolları temiz deri görünümü kazanması için sürekli olarak boyanmaktadır.

johnny-depp-725996lKişisel karakterleriyle alakalı olarak dövme yaptıran ünlülerin arasında büyük çoğunluk; ün salmış rock grupları üyeleridir. Gözde isimlerden birisi ise Red Hot Chili Peppers’dan tanıdığımız Anthony Kiedis diyebiliriz. Örneğin Rose Tattoo, Blink 182, Biohazard grup -birçok grup elemanı örneği verilebilir- elemanları geniş bir dövme koleksiyonuna sahipler :) Şarkıcı Henry Rollins ilk dövmeli görüntüleri Black Flag zamanlarıdır.  Yakın zamanda ise Eminem olarak tanıdığımız rap sanatçısı ve aktör olan Marshall
Bruce Mathers’ın dövmelerine yeni eklemeler yapmaması gerektiği aksi taktirde sanatçının 
Angelina Joliepazarlamasının zorlaştığı yönünde haberler duymuştuk. Dövmeleriyle ünlü aktörleri sıralayacak olursak; Vin Diesel, Wesley Snipes, Pamela Anderson (Barbwire filmindeki rolü için koluna dikenli tel dövmesi yaptırmıştır),

Asi süperstarlardan Dennis Rodman farklı kişiliği ve dövmeleriyle basketbol sahalarında performans sergilemektedir. Sport Illustrated’in açıklaması ise “Dövme, spor dünyasında kendini ifade etmenin en havalı yolu haline gelmiştir. On yıl önce sadece boksör ve güreşçiler görülebilir dövmelere sahip iken bugün dövmeler her yerde ve her spor dalındadır” şeklinde olmuştur.