27687

Skarifikasyon

skarifikasyon nedir, nasıl uygulanır?

Skarifikasyon nedir, nasıl uygulanır?

Skarifikasyon nedir?

Vücutta açılan yaralar ve her türlü vücut sanatını içinde barındıran tüm uygulamalara skarifikasyon denir. Skarifikasyon kesme ve damgalama işlemini de içerebilir fakat birbirlerinden farklı uygulamalar olduğu düşünülmektedir. 

skarifikasyon3Skarifikasyon Yaraları Nasıl Bir Görünüme Sahiptir?

Birden fazla çeşitlilik göstermesine rağmen genel olarak yara ve keloid izlerinden oluşan desenler üzerine kuruludur. Karmaşık desenler ve basit şişlik görünümüne sahiptir.

Skarifikasyon uygulaması acıtır mı?

Bu uygulama diğer vücut uygulamalarına göre daha çok can acıtmaktadır.

Skarifikasyonun Tarihteki Geçmişi Nedir?

Skarifikasyonun ilk örnekleri -hala da kullanılmaktadır- Afrika’da görülmüştür. Bu uygulama ile alakalı daha detaylı bilgi için; Arnold Rubin tarafından incelenmiş olan, Los Angeles’de bulunan California University Kültürel Tarih Müzesi tarafından yayımlanan “Medeniyet İşaretleri” adlı kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

skarifikasyon2Skarifikasyonun Yaptırmanın En Basit Yöntemi Nedir?

Uygulama yapılacak olan deriye bir kesik açılır, açılan yaranın içine kül, kırmızı şarap, sirke ya da kil gibi tahriş edici maddeler (irritant) konulur ve o bölge ovulmaya başlar. Bu kesik yaraların küçük olanları yükseltilmiş tümsekler oluşturur, uzun açılmış yaralar ise yükseltilmiş çizgi haline dönüşür.

Dövme tabancası kullanılarak skarifikasyon uygulaması yapılır mı?

Dövme tabancası ile skarifikasyon uygulaması yapılmaktadır. Hatta yakın tarihlerde yeni nesil skarifikasyon yöntemi olarak bilinmesinin yanı sıra daha detaylı ve hijyenik bir çalışma yapılmaktadır. En basit şekilde anlatacak olursak; dövme boyası kullanılmadan dövme tabancası ile derinin çok altına dövme uygulaması yapılarak yaralar açılıyor – hatta deri “deşiliyor” diyebiliriz –  Bu yöntem sayesinde özel bir görünüm kazanmanın yanı sıra çok fazla tümör oluşmamaktadır.

skarifikasyon1Susan B.’nin önerisi şu şekildedir;

“Duruma bağlı, eğer ki yara oluşmasını istiyorsanız, diş fırçası yöntemi ile irritasyon yapın, yarayı soyun ve %70 alkol uygulayın (irrite eder ve hemen endorfin salgısı yaratır). Aynı zamanda yaranın nasıl yapıldığı da skarifikasyonu artırabilir/azaltabilir, örneğin V şeklinde oluk açılması ya da derin kesilmesi.”