27687

Dövme Tarihçesi

 

gecici-dovme-1Bu yazımızda dövme tarihçesi adına daha yakın zaman tarihleri inceledik..

Geçici dövme tarihinin başlangıcı olarak net bir kaynak bulunmamaktadır. Fakat son yüzyılın sonlarına doğru geçicidövme ve transfer ile dövme uygulamaları başlamıştır. Dövme başlangıç dönemlerinde yiyecek renklendirme biçiminde çıkması ile beraber tükürük ve su ile transfer işlemleri uygulanmaktadır. Modern akımın başlangıcı olarak ilk akla gelen isim Cracker Jacks’dir.

Mısır ve fıstık koleksiyonu resmi olarak 1986 yılında kamuya tanıtıldı. 1912 yılında ise “Her kutuda bir hediye” mottosuyla yayınlanan hediyelerin bazılarının içinde yiyecekler renklendirme geçici dövmeleri bulunmaktaydı. 1950 yıllarında ise yiyecek renklendirme tipindeki kağıt tabakalar 1 adet 1 sentten satın alınabiliyordu. Yıllar boyunca birden fazla televizyon şovları ve ticari reklamların içinde geçici dövmeler promosyon amacıyla kullanılırdı.

gecici-dovmeGeçici Dövme Tarihçesi;

– 1976 yılında ABC kanalında yayınlanan Biyonik Kadın dizisinde promosyon amacıyla Biyonik Kadın dövmeleri kullanılmıştır.

– 1980 yılında Cumartesi Sabahı TV Şovu’nda yiyecek-renklendirme tasarımları Pee Wee’nin Oyunevi Dövmeleri kullanılmıştır.

– 1980 yılında Şirinler dövmeleri yiyecek renklendirici tasarımlarını en büyük oyun kartı üretici şirketlerinden biri olan Topps üretmiştir.

– 1980 yılında en aşılmadık geçici dövmeler arasında Scratch ve Sniff bulunmaktadır. Hassas ciltler için hiporalerjik 3M mikroragnance malzeme ile kaplanmıştır.

– 1980’li yıllarda Kopenhag’ın dünyaca ünlü dövme sanatçılarından birisi olan Ole Hansen, Dandy Novelty şirketiyle ile birlikte takım oluşturarak geçici dövme üretmeye başlamışlardır. Ole Hansen’in dövme flashlarını kullanmasıyla birlikte geçici dövme olayına farklı bir boyut kazandırmasının yanı sıra eski zaman dövmelerine bir bakış açısı kazandırmış oldu.

gecici-dovme-2- 1980’li yılların ortalarına doğru dövmeye olan ilgi gittikçe artmaya başladı, haliyle geçici dövmelerin kalitesi de artmaya başladı. Bu ilginin başlıca bölgesi Hollywood’du. Bir filmin üzerinden geçici dövme yapma isteği sonucunda mucit St. Joseph, Wisconsin’den tanıdığımız Keith R. Relyea, Minnesota Maden ve Üretim (3M firması) ile birlikte vücuda işlenebilecek şekilde resimler basılmasına olanak sağlanabilmesi için patent alındı. Daha sonralarda geçici dövme üreten firmalarla anlaşarak, gerçeğe yakın dövmeler yapmak üzere çalışmaya başladılar.

– 1980’lerde Paper Tattoos için yapılan tanıtım broşüründe 4 adet büyük boy, sırt bölgesi için yapılmış tasarım yer almaktaydı. Ve aynı zamanda üretilmişlerdi. Film kullanılarak geçici dövmeler yapma fikrinin patenti sayesinde vücut süslemeleri konusunda geçici dövmeler daha popüler bir hale geldi. Dayanıklı ve gerçekçi olması nedeniyle modern dövme severlerin tercihi haline geldi.